Hlídač shopů je tu již 7 let, novela zákona definující výpočet reálných slev již dva roky. Díky tomu na největších námi monitorovaných českých e-shopech ve většině případů nenarazíme na klamavé praktiky co se týče zobrazování slev. Bohužel se stále najdou prodejci, kteří se slevami pracují hodně divoce, někteří se přitom na oko snaží dodržet nová pravidla, někteří ani to ne.
Na jednotlivých příkladech níže si ukážeme, jak některé české e-shopy ještě neumí nebo spíše nechtějí přejít na transparentní uvádění reálných slev. A jak si nová tržiště ze zahraničí s evropskými pravidly vůbec hlavu nelámou.
Pojďme se nejdříve podívat na naši tradiční přehledovou tabulku se statistikami letošního Black Friday nad daty Hlídače shopů:
E-shopy, které od nás dostaly tři hvězdičky, jsou prakticky sladěny s novelou zákona a jimi uváděné slevy jsou reálné. Tradičně mezi ně patří Alza.cz, Benu.cz, Datart.cz, KnihyDobrovsky.cz a nově Lekarna.cz. Průměrné slevy se pohybovaly kolem 20 %, což odpovídá minulým letům. Výjimka v podobě 3% průměrné slevy u KnihyDobrovsky.cz je způsobena jejich dvěma vlnami BF.
U e-shopů s nižším počtem hvězdiček jsme narazili na nejrůznější nesoulady s novými pravidly, které si ukážeme níže. Současně se podíváme na další e-shopy v našem hledáčku, které jsme nemohli zařadit do přehledové tabulky, jelikož nedokážeme monitorovat celý jejich sortiment.
Přetrvávající problémy na českých e-shopech
Některé české e-shopy se stále snaží přicházet s různými marketingovými triky, jak nalákat zákazníky na nereálné slevy. Jako příklad si můžeme ukázat nabídku na webu Pilulka.cz. Celkově jsme zde na jedné stránce s produkty napočítali pět různých typů “slev”. Vidíme zde černou přeškrtnutou cenu, růžovou přeškrtnutou cenu, jinou cenu v lékárně, jinou v “appce”, pilulka cenu, super cenu a nakonec zelený nápis “Sleva”, kde vůbec žádná sleva uvedená není.
Pak není překvapivé, že zde nalezneme produkty v Black Friday nabídce s inzerovanou 9% slevou, které reálně stojí o 17 % více než před Black Friday. Příkladem budiž tento prací gel:
Opačným způsobem letošní Black Friday pojala TetaDrogerie.cz. Ta se spuštěním Black Friday úplně přestala vyčíslovat slevy u produktů v akci. A to i přesto, že to pravidla u všech produktů v akci požadují. Příkladem je následující osvěžovač vzduchu zařazený do Black Friday kategorie, kde vidíme nápis: „Akce platí do: 3.12. 2024“, bez jakékoliv další informace o výhodnosti nabídky. Důvodem může být to, že daný produkt byl se začátkem Black Friday poprvé za tři roky zdražen o 30 %.
Dalším specifickým případem je Kaufland.cz. Loni nová pravidla ignoroval úplně, letos zde povinnou minimální cenu před akcí vidíme, avšak podle pravidel to bohužel stále není. Na příkladu níže je kovový regál s automaticky aktivovanou 15% Black week slevou. Na první pohled e-shop opravdu zobrazuje 15% slevu počítanou z přeškrtnuté ceny. Ty jsou tu mimochodem navíc dvě. Když si ovšem všimneme níže uvedené minimální ceny za posledních 30 dní, vidíme, že produkt stojí stejně jako před akcí. Podle pravidel musí být sleva počítána z této minimální ceny, sleva by tak měla být nulová.
Zajímavým případem letošního Black Friday bylo AAAauto.cz. Celý rok se zde slevy počítaly správně, nicméně se začátkem Black Friday byly přeškrtnuté slevy nastaveny na původní ceny ze začátku prodeje. Nová pravidla myslí na postupné zlevňování, kdy prodejci mohou stále referovat k původní ceně před prvním zlevněním, nicméně tento případ s návratem k původní ceně se začátkem Black Friday je dosti specifický. Příkladem je toto BMW, kde byla před Black Friday uvedena sleva 3 % a se začátkem Black Friday se změnila na 27 % bez změny prodejní ceny.
U Notino.cz jsme si všimli zajímavého problému uvádění vyšší slevy v reklamách oproti uvedené slevě na e-shopu. Například tato reklama na řasenku na webu iDNES.cz. Z inzerované 31% slevy v reklamě se po prokliku na e-shop stává sleva 5%.
Nová zahraniční tržiště nás vrací pár let zpátky
Velkým tématem v českém e-commerce je příchod zahraničních tržišť, která již ukrajují miliardy z tržeb na našem trhu. Jejich nabídka je obrovská, weby nepřehledné a snaha o dodržování evropských pravidel daleko menší než snaha o blokování monitoringu.
Přesto jsme se na největší nová tržiště na našem trhu zaměřili a výsledky jsou žalostné. Povinné minimální ceny před akcí jsme nenalezli ani na jednom z nich, prakticky veškerý sortiment je v nějaké slevě, jejíž výše se často mění bez změny prodejní ceny. Z našeho pohledu je to návrat 7 let zpět, kdy jsme spouštěli Hlídače shopů.
První příklad máme z Temu.cz. Tento dámský overal jsme monitorovali celý listopad, během kterého se u něj střídaly různě velké slevy, nicméně na cenu to nemělo příliš vliv. Začínáme s cenou 229 Kč, uvedená sleva 25 % z „nejnovější ceny“ 309 Kč. Dva dny poté cena zůstává stejná, nicméně sleva se zvyšuje na 50 % díky „nejnovější ceně“ 465 Kč. Následující den se produkt zdražuje na 279 Kč, slevu nevidíme, pouze doporučenou maloobchodní cenu 674 Kč. Následně 26.11. vstupuje produkt do Black Friday nabídky za 275 Kč, DMOC zůstává, minimální cenu před akcí nevidíme nikde, pouze „časově omezenou nabídku“. Pokud by se e-shop řídil novými pravidly, musel by na Black Friday zobrazit zápornou slevu.
Dalším novým hráčem na našem trhu je turecký Trendyol.com, jehož většinu vlastní čínská Alibaba Group. Trendyol si s novými pravidly a Black Friday obecně hlavu neláme. Následující pyžamo stálo v Black Friday akci čtyřikrát více než dva týdny před akcí. Když se podrobně podíváme na nabídku tohoto produktu v průběhu listopadu, vidíme zde postupně celou řadu problémů:
- zdražení produktu s uvedením 55% slevy bez uvedení minimální ceny před akcí,
- zvýšení přeškrtnuté ceny (a další zdražení produktu) při zařazení do Black Friday akce označované jako „mega sleva“,
- opětovná změna přeškrtnuté ceny při úpravě prodejní ceny, přičemž uvedená sleva zůstává stejná,
- zdražení na dvojnásobek (ale prakticky čtyřnásobek vůči ceně před Black Friday) s tím, že produkt je stále v Black Friday akci.
Za zmínku stojí informace před Black Friday hlásající, že „Zbývá už jen 1 ks.“ Celkově jsou tyto marketingové výkřiky zajímavé. Například tento produkt si za poslední tři dny koupilo 16 tisíc osob, ale prodalo se ho jen 2 tisíce kusů.
Ukázkový příklad zneužití Black Friday jsme nalezli na Aliexpress.com. Tento botník jste mohli v Black Friday akci koupit za 262 Kč s uvedou 74% slevou. Podle e-shopu jste měli ušetřit 757 Kč. Nicméně dva týdny před Black Friday jste ten samý botník mohli na stejném e-shopu pořídit více než dvakrát levněji. Přesněji za 109 Kč s uvedenou 89% slevou 89.
Na co se zaměříme dále
Největší aktuální problém představují nová zahraniční tržitě, která nabízejí své zboží na místním trhu bez dodržování tuzemských zákonů. Toto téma rezonuje v celé Evropské unii, což vidíme na projektu pro Evropskou komisi, které pomáháme s monitoringem dodržování pravidel vycházející z evropské směrnice.
U českých e-shopů se aktuálně zabýváme problematikou plošných slevových kupónů, které se hojně využívají v průběhu celého roku. Obchodníci při jejich využití již ve většině případů zobrazují minimální cenu před akcí, nicméně tyto kupónové ceny zatím nezohledňují v minimální ceně při akcích následujících.
Neziskový projekt Hlídač shopů pro vás provozují Apify, TopMonks, Keboola a hckr.studio. Black Friday analýzy z minulých let můžete nalézt zde: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017. Zajímavý pohled na vývoj v čase nad našimi daty můžete nalézt v datové analýze týmu Datavize.